Skip to content

2252 Brookdale PlaceForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Dec 22, 1993

Property Information

Block1385
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1504
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,504
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
35%
Improvement Value:$116,200
65%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,523+7.0%
2024$4,229+6.5%
2023$3,972+3.3%
2022$3,845+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5131, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$4,650
DeedBook 4368, Page 201