Skip to content

2223 Brookdale Pk DrForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2022

Property Information

Block1386
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,412
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
41%
Improvement Value:$119,800
59%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,139+7.0%
2024$4,804+12.7%
2023$4,262+3.5%
2022$4,118+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$203,000
DeedBook 11985, Page 1230

Property Sale

SaleMulti
$97,500
DeedBook 5676, Page 473

Property Sale

SaleMulti
$10,500
DeedBook 4236, Page 736

Property Built

Built

Year Built: 1970