Skip to content

2237 Llewellyn PkwyForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block1386
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description1SF-AG 1629
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,629
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
36%
Improvement Value:$138,800
64%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,519+7.0%
2024$5,160+6.5%
2023$4,846+3.3%
2022$4,691+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4868, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1970