Skip to content

253 Falkenburgh AvenueForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block1405
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1320
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,320
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
42%
Improvement Value:$113,600
58%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,982+7.0%
2024$4,657+6.5%
2023$4,374+3.3%
2022$4,235+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 10817, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1986