Skip to content

201 Falkenburgh AvenueForked River, NJ 08731

Built 2017

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block1413
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF-L-1AG 1552
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,552
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
30%
Improvement Value:$146,500
70%
Total Assessment$208,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,283+7.0%
2024$4,939+6.5%
2023$4,639+3.3%
2022$4,491+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000
Sq Ft1,552DeedBook 19058, Page 1380Recorded6/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 16555, Page 1493Recorded10/31/2016