Skip to content

250 Falkenburgh AvenueForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2011

Property Information

Block1417
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1177
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,177
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
44%
Improvement Value:$102,100
56%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,602+7.0%
2024$4,302+6.5%
2023$4,041+3.3%
2022$3,912+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$10,500
DeedBook 4010, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1970