Skip to content

366 Lake AvenueForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$100,400
Last Sale Date
May 15, 2000

Property Information

Block1421
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1FS
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
38%
Improvement Value:$89,300
62%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,677+7.0%
2024$3,437+6.5%
2023$3,228+3.3%
2022$3,125+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,400
DeedBook 10102, Page 693

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 5668, Page 636

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 4465, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1970