Skip to content

362 Lake AvenueForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Mar 15, 2001

Property Information

Block1421
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
42%
Improvement Value:$83,700
58%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,662+7.0%
2024$3,423+6.5%
2023$3,215+3.3%
2022$3,113+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 10336, Page 1779

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 4530, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1987