Skip to content

528 Windsor StreetForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Nov 9, 1992

Property Information

Block1471
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1132
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,132
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
44%
Improvement Value:$96,800
56%
Total Assessment$172,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,129+7.4%
2024$3,844+6.9%
2023$3,595+3.5%
2022$3,472+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 5020, Page 582

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4379, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1985