Skip to content

310 Bunnell PlaceForked River, NJ 08731

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jun 7, 2020

Property Information

Block1427
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0700
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
51%
Improvement Value:$62,100
49%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,211+7.0%
2024$3,002+6.5%
2023$2,819+3.3%
2022$2,729+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft700DeedBook 18036, Page 507Recorded9/2/2020

Property Sale

SaleMulti
$193,000
DeedBook 12250, Page 1375

Property Sale

SaleMulti
$64,055
DeedBook 5763, Page 332

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 4887, Page 405

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 4468, Page 517

Property Built

Built

Year Built: 1940