Skip to content

305 Bunnell PlaceForked River, NJ 08731

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2008

Property Information

Block1429
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,156
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
46%
Improvement Value:$88,500
54%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,168+7.0%
2024$3,897+6.5%
2023$3,660+3.3%
2022$3,543+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959