Skip to content

312 Alpine StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block1429
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1358
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,358
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
40%
Improvement Value:$115,000
60%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,840+7.0%
2024$4,525+6.5%
2023$4,250+3.3%
2022$4,114+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 16146, Page 436Recorded7/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 4552, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1970