Skip to content

319 Briggs AvenueForked River, NJ 08731

Built 1994

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Dec 21, 2015

Property Information

Block1434
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1156
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,156
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
32%
Improvement Value:$108,700
68%
Total Assessment$160,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,077+7.0%
2024$3,812+6.5%
2023$3,580+3.3%
2022$3,466+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,156DeedBook 16287, Page 1085Recorded1/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5175, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

SaleMulti
$19,000
DeedBook 4999, Page 409

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 4826, Page 541