Skip to content

318 Wainwright StreetForked River, NJ 08731

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2011

Property Information

Block1434
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-1BG 2171
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,171
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
27%
Improvement Value:$205,600
73%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,886+7.2%
2024$6,421+6.7%
2023$6,016+3.4%
2022$5,816+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 5047, Page 172

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 4126, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1980