Skip to content

333 Briggs AvenueForked River, NJ 08731

Built 1932

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Feb 1, 2005

Property Information

Block1436
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class15
Description1SF-R 0786
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,800
52%
Improvement Value:$55,600
48%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,950+7.0%
2024$2,758+6.5%
2023$2,590+3.3%
2022$2,507+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 12504, Page 1445

Property Built

Built

Year Built: 1932