Skip to content

319 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block1436
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1346
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,346
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
46%
Improvement Value:$94,600
54%
Total Assessment$174,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,424+7.0%
2024$4,136+6.5%
2023$3,885+3.3%
2022$3,761+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,346DeedBook 18787, Page 381Recorded11/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 10441, Page 1181

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 4315, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1970