Skip to content

336 Briggs AvenueForked River, NJ 08731

Built 1993

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block1443
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-L 1182
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,182
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
31%
Improvement Value:$167,200
69%
Total Assessment$243,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,163+7.0%
2024$5,761+6.5%
2023$5,411+40.3%
2022$3,856+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,182DeedBook 18959, Page 1725Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 18118, Page 892Recorded10/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 5137, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 5008, Page 434

Property Sale

SaleMulti
$2,500
DeedBook 4071, Page 819