Skip to content

404 Chelsea StreetForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Aug 1, 1980

Property Information

Block1445
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1224
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
44%
Improvement Value:$96,700
56%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,876+7.9%
2024$3,591+7.4%
2023$3,343+3.8%
2022$3,220+2.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 3937, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1974