Skip to content

418 Chelsea StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$195,300
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block1445
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1UG 1008
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
41%
Improvement Value:$88,500
59%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,831+7.0%
2024$3,582+6.5%
2023$3,364+3.3%
2022$3,257+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,300

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 17144, Page 940Recorded6/13/2018

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 12300, Page 1923

Property Sale

SaleMulti
$61,000
DeedBook 5556, Page 224

Property Sale

SaleMulti
$31,000
DeedBook 3575, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1970