Skip to content

518 Baldwin StreetForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2023

Property Information

Block1457
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1776
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,776
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
33%
Improvement Value:$145,400
67%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,289+7.3%
2024$4,929+6.8%
2023$4,614+3.5%
2022$4,459+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 4398, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1985