Skip to content

718 Tampa RoadForked River, NJ 08731

Built 1959

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 31, 1994

Property Information

Block145
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1484
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,484
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
36%
Improvement Value:$103,900
64%
Total Assessment$161,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,103+7.0%
2024$3,835+6.5%
2023$3,602+3.3%
2022$3,487+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5134, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1959