Skip to content

513 Chelsea StreetForked River, NJ 08731

Built 1981

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block1462
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F 2142
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,142
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
24%
Improvement Value:$237,600
76%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,947+7.0%
2024$7,429+6.5%
2023$6,978+3.3%
2022$6,755+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft2,142DeedBook 17487, Page 696Recorded5/31/2019

Property Sale

SaleMulti
$278,000
DeedBook 12123, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 3707, Page 62