Skip to content

510 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 2008

Last Sale Price
$542,100
Last Sale Date
Aug 24, 2022

Property Information

Block1462
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 2876
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage2,548
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
20%
Improvement Value:$305,100
80%
Total Assessment$381,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,657+7.0%
2024$9,028+6.5%
2023$8,479+3.3%
2022$8,209+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$542,100
Sq Ft2,548DeedBook 19174, Page 448Recorded9/22/2022

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft2,548DeedBook 15903, Page 81Recorded9/26/2014

Property Sale

SaleMulti
$409,000
DeedBook 14067, Page 1015

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 13708, Page 1164