Skip to content

707 Beach BlvdForked River, NJ 08731

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block146
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1600
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
29%
Improvement Value:$147,800
71%
Total Assessment$209,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,061+7.3%
2024$4,715+6.8%
2023$4,414+3.5%
2022$4,265+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,600DeedBook 20205, Page 1714Recorded11/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$4,800
DeedBook 3961, Page 522