Skip to content

715 Beach BlvdForked River, NJ 08731

Built 1992

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block146
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 0960
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
31%
Improvement Value:$137,900
69%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,083+45.8%
2024$3,487+6.5%
2023$3,275+3.3%
2022$3,171+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft960DeedBook 19664, Page 1278Recorded4/23/2024

Property Sale

Sale
$267,915
Sq Ft960DeedBook 19501, Page 536Recorded10/3/2023

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5175, Page 528

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4979, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1992