Skip to content

580 Vaughn AvenueForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2022

Property Information

Block1477
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class16
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage892
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
41%
Improvement Value:$88,900
59%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,842+7.0%
2024$3,591+6.5%
2023$3,373+3.3%
2022$3,265+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 5584, Page 755

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4861, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1971