Skip to content

570 Vaughn AvenueForked River, NJ 08731

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 22, 2025

Property Information

Block1478
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1UG 0771
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage771
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
58%
Improvement Value:$60,800
42%
Total Assessment$144,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,669+7.0%
2024$3,430+6.5%
2023$3,222+3.3%
2022$3,119+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft771DeedBook 20082, Page 226Recorded7/25/2025

Property Sale

SaleMulti
$1,400
DeedBook 3610, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1930