Skip to content

576 Vaughn AvenueForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block1478
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1372
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,372
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
39%
Improvement Value:$127,800
61%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,342+7.0%
2024$4,994+6.5%
2023$4,690+3.3%
2022$4,541+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$3,200
DeedBook 4550, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1972