Skip to content

532 Vaughn AvenueForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$143,500
Last Sale Date
May 1, 1998

Property Information

Block1482
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1420
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,420
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
32%
Improvement Value:$178,400
68%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,624+7.0%
2024$6,193+6.5%
2023$5,816+3.3%
2022$5,631+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$143,500
DeedBook 5572, Page 963

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 4363, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1975