Skip to content

514 Vaughn AvenueForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Apr 23, 2000

Property Information

Block1484
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,456
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
30%
Improvement Value:$198,300
70%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,179+7.0%
2024$6,711+6.5%
2023$6,303+3.3%
2022$6,102+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 10090, Page 558

Property Sale

SaleMulti
$67,900
DeedBook 4072, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1969