Skip to content

600 Alpine StreetForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Jul 1, 2002

Property Information

Block1485
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1221
Dwellings1
ZoningOC
Sq Footage1,221
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
43%
Improvement Value:$103,300
57%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,594+7.0%
2024$4,295+6.5%
2023$4,034+3.3%
2022$3,905+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 10933, Page 1825

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 10539, Page 1362

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 4796, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4023, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1972