Skip to content

419 Alpine StreetForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Feb 20, 2015

Property Information

Block1448
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1232
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,232
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
39%
Improvement Value:$118,200
61%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,873+7.0%
2024$4,556+6.5%
2023$4,279+3.3%
2022$4,142+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 16024, Page 1693Recorded3/10/2015

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 12603, Page 1239

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 4917, Page 677

Property Sale

SaleMulti
$1,800
DeedBook 4089, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1972