Skip to content

616 Wilbert AvenueForked River, NJ 08731

Built 1970
Church/Charitable

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Apr 17, 2014

Property Information

Block1489
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 2115
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,791
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
32%
Improvement Value:$158,100
68%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$4,441+115.7%
2003$2,059-6.3%
2002$2,196+0.9%
2001$2,176+6.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft1,791DeedBook 15789, Page 1654Recorded4/24/2014

Property Sale

SaleMulti
$87,500
DeedBook 5160, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 4557, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1970