Skip to content

630 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2021

Property Information

Block1490
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG 2250
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,250
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
23%
Improvement Value:$258,800
77%
Total Assessment$334,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,484+7.0%
2024$7,931+6.5%
2023$7,449+3.3%
2022$7,212+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 14278, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 5086, Page 907

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 4657, Page 289