Skip to content

635 Chelsea StreetForked River, NJ 08731

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 28, 2026

Property Information

Block1490
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1200
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,200
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,000
39%
Improvement Value:$117,300
61%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,898+7.0%
2024$4,579+6.5%
2023$4,301+3.3%
2022$4,164+1.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,200DeedBook 20288, Page 1017Recorded2/18/2026

Property Sale

SaleMulti
$242,500
DeedBook 14026, Page 690

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 11681, Page 412

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 10452, Page 70

Property Sale

SaleMulti
$123,500
DeedBook 5515, Page 83

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 4520, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1986