Skip to content

647 Chelsea StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2004

Property Information

Block1491
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1111
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,111
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
38%
Improvement Value:$127,600
62%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,210+7.0%
2024$4,871+6.5%
2023$4,575+3.3%
2022$4,429+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$124,900
DeedBook 10237, Page 1893

Property Sale

SaleMulti
$88,500
DeedBook 5509, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1970