Skip to content

622 Wilbert AvenueForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Date
May 12, 2020

Property Information

Block1491
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1968
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,968
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
35%
Improvement Value:$149,300
65%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+7.0%
2024$5,444+6.5%
2023$5,113+3.3%
2022$4,950+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$229,000
DeedBook 15520, Page 1126

Property Built

Built

Year Built: 1975