Skip to content

623 Center StreetForked River, NJ 08731

Built 1958

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 22, 2021

Property Information

Block1495
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,125
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
52%
Improvement Value:$69,000
48%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,674+7.0%
2024$3,435+6.5%
2023$3,226+3.3%
2022$3,123+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft1,125DeedBook 18715, Page 1638Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$141,500

From:

To:

Sq Ft1,125DeedBook 16543, Page 1778Recorded10/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 5636, Page 737

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 5065, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1958