Skip to content

631 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 1993

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 26, 2018

Property Information

Block1498
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1442
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,442
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
38%
Improvement Value:$127,900
62%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,218+7.0%
2024$4,878+6.5%
2023$4,581+3.3%
2022$4,435+1.8%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 17187, Page 790Recorded7/25/2018

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 16591, Page 246Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 16568, Page 634Recorded11/10/2016

Property Sale

SaleMulti
$248,000
DeedBook 14549, Page 480

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 5083, Page 457

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 4999, Page 205

Property Sale

SaleMulti
$37,500
DeedBook 4871, Page 403