Skip to content

799 Weehawken AvenueForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 2, 2013

Property Information

Block1511
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,508
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
36%
Improvement Value:$146,200
64%
Total Assessment$228,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,800+7.0%
2024$5,423+6.5%
2023$5,093+3.3%
2022$4,931+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 15660, Page 652Recorded10/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$11,500
DeedBook 4019, Page 629