Skip to content

675 Deerhead Lake DriveForked River, NJ 08731

Built 1965

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Mar 7, 2019

Property Information

Block1500
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description2SF-O 1914
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,914
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
34%
Improvement Value:$147,400
66%
Total Assessment$222,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,638+7.0%
2024$5,271+6.5%
2023$4,951+5.1%
2022$4,711+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 17407, Page 1823Recorded3/13/2019

Property Sale

SaleMulti
$245,500
DeedBook 14375, Page 659

Property Sale

SaleMulti
$80,900
DeedBook 5661, Page 731

Property Sale

SaleMulti
$65,500
DeedBook 5618, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4780, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1965