Skip to content

646 Deer Head Lake DrForked River, NJ 08731

Built 2003

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block1516
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1152
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,360
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
30%
Improvement Value:$171,800
70%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183+7.0%
2024$5,780+30.9%
2023$4,417+3.3%
2022$4,276+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,360DeedBook 18268, Page 308Recorded1/20/2021

Property Sale

SaleMulti
$289,900
DeedBook 13360, Page 1419

Property Sale

SaleMulti
$223,000
DeedBook 11988, Page 378

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 11219, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 2003