Skip to content

834 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 1999

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block1546
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1336
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,336
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
38%
Improvement Value:$131,900
62%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,382+7.0%
2024$5,032+6.5%
2023$4,726+3.3%
2022$4,575+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000
Sq Ft1,336DeedBook 19141, Page 140Recorded8/22/2022

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,336DeedBook 19141, Page 129Recorded8/22/2022

Property Sale

SaleMulti
$303,000
DeedBook 13305, Page 36

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 10016, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$40,500
DeedBook 5717, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$8,000
DeedBook 4141, Page 61