Skip to content

704 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block1518
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1352
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,352
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
39%
Improvement Value:$121,200
61%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,048+7.0%
2024$4,719+6.5%
2023$4,432+3.3%
2022$4,291+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4796, Page 660

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4091, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1970