Skip to content

737 Eagleswood PlaceForked River, NJ 08731

Built 1977

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 29, 2024

Property Information

Block1518
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1192
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,192
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,700
29%
Improvement Value:$155,900
71%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,948+7.0%
2024$3,691+6.5%
2023$3,467+3.3%
2022$3,356+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,192DeedBook 19800, Page 9Recorded9/24/2024

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,192DeedBook 16824, Page 965Recorded8/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 1977