Skip to content

714 Eagleswood PlaceForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
May 4, 2019

Property Information

Block1525
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-UG 1486
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,486
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
31%
Improvement Value:$172,900
69%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,358+7.0%
2024$5,944+6.5%
2023$5,583+3.3%
2022$5,404+23.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 17498, Page 126Recorded6/10/2019

Property Sale

Sale
$141,600

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 17111, Page 948Recorded5/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1973