Skip to content

809 Elwood StreetForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block1531
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1SB-R 1159
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,159
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
37%
Improvement Value:$127,900
63%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,917+7.3%
2024$4,580+6.8%
2023$4,287+3.5%
2022$4,142+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969