Skip to content

801 Devon StreetForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block1533
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1702
Dwellings1
ZoningR-75
Sq Footage1,702
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
32%
Improvement Value:$173,100
68%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,426+7.0%
2024$6,008+6.5%
2023$5,643+3.3%
2022$5,463+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14423, Page 215

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook 11063, Page 1102

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4783, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1971