Skip to content

812 Tappan StreetForked River, NJ 08731

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block1533
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
33%
Improvement Value:$154,900
67%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,851+7.0%
2024$5,470+6.5%
2023$5,138+13.5%
2022$4,526+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 11805, Page 806

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 5564, Page 521

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5207, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1973