Skip to content

829 Windsor StreetForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Sep 29, 2009

Property Information

Block1541
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,495
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
37%
Improvement Value:$132,800
63%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,342+7.0%
2024$4,994+6.5%
2023$4,690+3.3%
2022$4,541+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$261,000
DeedBook 14424, Page 461

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 10589, Page 1440

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 5224, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1986